Petek Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Keçiören Kombi ServisiPetek temizliği ile peteklerin içerisindeki, kireç, pas ve inşaat atıkları temizlenmiş olacağı için petekler çok daha iyi ısınacaktır. Bu da size ısınma ve konfor olarak geri döner, petek temizliği ortalama %30’a varan daha fazla ısı almanızı sağlar, Peteklerin ve kombinin kullanım süresi uzar, Büyük arıza olasılığı daha az olur, Unutmayın!!! kombiden gelen küçük sesler, büyük sorunların habercisidir.

Tıkanmış Petek Nasıl Anlaşılır, Kirli ve Temiz Petek Karşılaştırması Tıkanmış Petek Nasıl Anlaşılır, Kirli ve Temiz Petek Karşılaştırması[/caption]

Aslında çoğumuzun önemsemediği ama üzerinde durulması gereken ciddi konudur.  Kombiden daha fazla verim almak için kombi bakımı ile beraber petek temizliğinin de yapılması gerekir. Maalesef kullanıcılar petek temizliği  faydaları konusunda pek fazla bilgi sahibi değildir. Kombi bakımı yapan yetkili servis ve birçok firmada peteklerin temizliğini yapmak için her hangi bir işlemde bulunmazlar. Bazı firmalar ise sadece peteklerini içerisinde olan kirli suyu boşaltıp bu şekilde peteklerin bakımını yaptıklarını söylerler. Bazen de petek içerisine bir kimyasal dökerek peteğin kendi kendini temizlemesini umarlar. Oysa bu yöntem oldukça sakıncalıdır. Çünkü kimyasalın çözdüğü pas ve kireç atıkları tesisat içerisinde dolaşmaya eder, buda kombi devir daim pompasının tıkanıp bloke olmasına neden olabilir.  Petek temizliği makine ile yapılmalı ve kombi içerisinde kimsayallı su dolaştırılmamalıdır.

Tıkanmış Kombi Filtreleri, Kombi Bakımı Keçiören Ankara
Tıkanmış Kombi Filtreleri, Kombi Bakımı Keçiören Ankara

Kombi Petek Temizliğinin Faydaları:

Kombi peteklerinin temizliğinin hem ısınmaya hem de yakıt tasarrufuna faydası vardır. Peteklerin kanallarının tıkanması kalorifer tesisatındaki suyun ısınmasıyla birlikte başlar. Kombi tesisatındaki su yaklaşık 30 dereceye ulaştığında su ile kireç birbirinden kimyasal olarak ayrışmaya başlar. Sudan ayrışan kireç peteklerin ve kombi içerisindeki metal parçalara yapışır. Aynen zamanla çaydanlığın dibinin kireç tutması gibi… Bunlara ek olarak tesisat içerisindeki pasla birleşerek kombi peteklerinin dip kısmında yoğunlaşıp alt kısımları tıkayarak suyun tesisatta dolaşmasını engeller. Kombinin ısıttığı su ile petek kanalları arasında kireçli bir tabaka oluşacağından ısının petek yüzeyine oradan da ortamı ısıtmasını engeller ve siz kombinin ısısını arttırsanız bile istediğiniz ısı konforunu elde edemezsiniz.

Keçiören Petek Temizleme

Tıkanmış ve Temiz Petek Karşılaştırması, Petek Temizleme Keçiören Ankara, Tıkanmış Petek Nasıl Anlaşılır.
Tıkanmış ve Temiz Petek Karşılaştırması, Petek Temizleme Keçiören Ankara, Tıkanmış Petek Nasıl Anlaşılır.

Peki Kombi Petek Temizliği Yaptırmalımıyız;

Kesinlikle evet, Peteklerinizden daha iyi ısı alabilmek için ortalama 3 yılda bir petekleri temizletmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki petek temizleme işleminden sonra tesisattaki suyu kesinlikle tahliye etmeyiniz. Bu işlemi yapmanız tesisatınıza yeniden kireçli su vermeniz anlamına gelmektedir.

Petek Temizleme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Petek temizliği işlemi ortalama; 2+1 dairelerde 1,5 saat, 3+1 dairelerde 2 saat, Dublex dairelerde ise 3 saat sürmektedir.

Petek temizleme işlemi ne kadar kısa sürede yapılırsa alacağınız fayda da o aranda azalır. Kombi petek temizliği yaptırmaya karar verdiğinizde işlem süresini mutlaka sorun. Yukarıda belirttiğimiz süreler makul temizleme süreleridir. Bu süreler zarfında tesisat temizliği yapan ustalara ve firmalara güvenebilirsiniz. Ancak piyasada çok sayıda düşük fiyata petek temizleme yapanlar bulunmaktadır. Bu konuda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Petek Temizleme Keçiören Ankara
Petek Temizleme Keçiören Ankara

Petek Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Petek temizleme nasıl yapılır, evde kendimiz kombi peteklerini temizleyebilir miyiz?

            Kombi peteklerinin temizliği banyoda bulunan havlupan veya petek hangisi varsa sökülür ve petek temizleme makinesi buraya bağlantı yapılarak petek temizleme işlemine başlanır. Sırasıyla aşağıdaki işlemler yapılır.

         İlk işlem olarak kombi tesisatından kirlenmiş olan eski pis su tesisattan atılır. Petek temizliğinin bu aşamasında bütün petekler açık konumda bulunur. Bu işlem yaklaşık 10 dk. sürer.

            İkinci işlem  tüm petekler açıkken petek temizleme makinesi ile kimyasallı su sisteme verilir, bu ilaçlı suyun tüm peteklere eşit dağılması için  yine yaklaşık sistem 10 dk çalıştırılır.

            Üçüncü aşamada tüm petekler kapatılarak sadece bir petek açık bırakılır. Petek temizleme makinesi ile kimyasal karışımlı su yeterli süre kadar devridaim yapılması sağlanır. Bu işlem tüm peteklerde tekrarlanır. Bu şekilde tüm peteklerin yıkama işlemi bittikten sonra bir sonraki işleme geçilir.

            Dördüncü aşamada kimyasalın çözmüş olduğu kirli suyun tesisattan atılma işlemi vardır. Üçüncü aşamada peteklerin yıkandığı gibi tüm petekler kapatılarak yalnızca bir petek açık bırakılır ve tesisata temiz su verilerek pis suyun sistemden atılması sağlanır. Durulama olarak tanımladığımız bu işlem tüm peteklere tek tek uygulanarak durulama işlemi bitirilir. Bu işlem bitince tüm petekler açık konuma getirilir. Tüm petekler açık konumdayken yaklaşık 10 dk daha temizleme işlemi yapılır. Bu işlemle tesisatta kalabilecek son atıklarında sistemden atılması hedeflenir. Son olarak sökülen petek yenine montaj yapılır, sisteme su verilir, peteklerin havası alınarak kombi kış konumunda 50 derecede çalıştırılır. Kontroller yapıldıktan işlem sonra işlem tamamlanmış olur.

Keçiören Kombi Tamir ve Bakım Servisi
Keçiören Kombi Tamir ve Bakım Servisi

Kendimiz Kombi Peteklerini Temizleyebilir miyiz?

Evde kendiniz petek temizliğini, petek temizleme makineniz olası durumunda yapabilirsiniz. Peteklerin nasıl temizlendiği hakkında kendi uygulamamızı detaylı olarak anlatmıştık. Yazıyı okuyarak petek temizliği hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.