Doğal Gaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Keçiören Kombi Servisi Kombinin ayarı yükseldikçe faturalar da aynı oranda yükselir. Kombinin ayarını orta seviyede tutarak, maksimum ısı elde etmenin püf noktalarını sizler için paylaşıyoruz. Doğal gaz faturası nasıl düşürülür? İşte çok işinize yarayacak basit ancak oldukça etkili bilgiler…

  • Kombiyi Sabit Ayarda Yakın. (Aç-Kapa Yapmayın.)

Doğal Gaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Kombiyi aç kapa yapmayın. Çünkü kombi belli bir süre kapatıldığında ortamda bulunan mobilyalar, eşyalar, duvarlar yani her şey soğuyacaktır. Tekrar kombi açıldığında ise kombi ortamı ısıtmak için daha fazla çalışacaktır.

  • Peteklerin Hepsi Açık Konumda Olsun.

Doğal Gaz Faturası Nasıl Düşürülür? Peteklerin Hepsi Açık Konumda Olsun

Bir odanın peteğini kapatmak bu odanın soğuk olmasına ve diğer odaların ısısını çekmesine neden olur.

  • Kapı ve Pencerelerde Fitil Kullanın

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? Kapı ve Pencerelerde Fitil KullanınDairelerde en fazla ısı kaybının olduğu yerler buralardır. Kapı ve pencere çerçevesindeki çatlakları onarın hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve kapı altlarına (Özellikle Giriş ve Balkon Kapılarına) sünger kullanın. Pencereler ve kapılar, hava sızıntısı yoluyla büyük miktarda ısı kayıplarının olduğu yerdir.

  • Isı Yalıtım Levhaları Kullanın. (Radyatör Arkalığı)

Doğal Gaz Faturası Nasıl Düşürülür Isı Yalıtım Levhaları Kullanın. (Radyatör Arkalığı)Peteklerin arka kısmı duvarları ısıtır. Bununda size hiçbir faydası yoktur. Bu nedenle peteklerin arka kısmına petek/radyatör arkalığı kullanın ısı içeride kalsın.

  • Doğalgaz Peteklerinin Üzerinde Çamaşır Kurutmayın

Doğalgaz Peteklerinin Üzerinde Çamaşır KurutmayınPeteklerin üzerine kurutmak için veya başka amaçla çamaşır koymayın. Perdeleriniz de mümkünse radyatörlerin önünü ve üst kısmını kapatmasın. Radyatörlerin üzerini kapatmak odadaki hava sirkülâsyonunu engeller ve oda yeterince ısınmaz.

  • Doğru Kombi Tesisat Bağlantısı

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? Doğru Kombi Tesisat BağlantısıKombiden daha fazla ısı alabilmek için peteklerin tesisat bağlantı tasarımı da önem taşımaktadır. Doğru tesisat bağlantısı yukarıdaki görselde yer almaktadır. Petekler mutlaka binanın dış kısmına bakan duvara monte edilmedir, aksi takdirde ısınacağınıza üşürsünüz.

  • Kombi Bakımı ve Petek Temizliği Yaptırın 

Doğal Gaz Faturası Nasıl Düşürülür? Kombi Bakımı ve Petek Temizliği Yaptırın.Tesisat içerisindeki kanallar zaman içerisinde kireç ve pas atıkları ile daralır ve sıcak su tesisatta istenilen oranda dolaşamaz. Kalorifer dönüş hattındaki filtrenin de gözenekleri zamanla tıkanarak su dolaşımını engeller. Kombi bakımı her yıl, petek temizliği ise ortalama 2 yılda bir yapılmalıdır. 70-80 derecede ısınmayan petekler kimyasal ile temizlik sonrası 50 derecede dahi oldukça iyi ısı vermektedir. Bazı petekler iyi ısınıp bazıları iyi ısınmıyorsa sorun büyük ihtimalle peteklerdedir. Kombi bakımı ve petek temizliği göz ardı edilmemelidir.

Kombi bakımı veya petek temizliği hizmeti almak isterseniz uzman MYK belgeli ekibimizle size hizmet vermekten mutluluk duyarız. Keçiören Kombi Servisimize 7/24 ulaşabilirsiniz.