Kombi bakımı yapılmazsa ne olur?

Keçiören Kombi Servisi

Kombiye düzenli olarak bakım yaptırmazsanız kombi istenilen performansla çalışmaz. Bakım yapılmadığı için beklediğiniz sonucu vermeyerek zamanla mekanik sorunlar vermeye başlar. Düşük bir ücretle yaptıracağınız kombi bakımını zamanında yaptırmazsanız, büyük maliyetli arızalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kombi bakımı yapılmazsa ne olur sorusuna cevaben oluşabilecek muhtemel arızaları aşağıda sıraladım, ancak bunların dışında da arızalar oluşabileceğini unutmayın.

Keçiören Kombi Tamir ve Bakım Servisi Keçiören Kombi Tamir ve Bakım Servisi

» Kombi bakımı yapılmazsa Filtre Tıkanabilir.

Peteklerin içerisinde, zamanla kireçlenme, balçık, çamur ve pas gibi maddeler oluşmaya başlar. Bu yoğun kıvamdaki kirli su kombi içerisinde dolaşır. Filtre, kombinin kalbi niteliğinde olan başta devir daim pompasına, üç yollu vana ve kılcal boruların tıkanmasını engeller, filtrenin bu görevi devir pompasının bloke olmasını engeller. Filtrenin tıkanması durumda da devir daim pompası (kombi motoru) zorlanacağından pompanın bloke olmasına sebep olabilir. Kombi bakımı esnasında filtre mutlaka temizlenmelidir. Filtrenin sürekli temiz olması bu tip arızaların oluşma ihtimalini minimuma indirir.

Tıkanmış Kombi Filtreleri, Kombi Bakımı Keçiören Ankara Tıkanmış Kombi Filtreleri, Kombi Bakımı Keçiören Ankara

» Kombi bakımı yapılmazsa Fan Bloke Olabilir.

Kombiler %91 hava ve %9 doğalgaz karışımı ile maksimum verimle çalışır. Bu uygun hava ve gaz karışımı ise ancak sağlıklı çalışan fan ile olur. Fanın görevi, kombi içerisindeki kirli havayı dışarıya atmak ve dışarıdan kombinin ihtiyaç duyduğu kadar temiz havayı kombi içerisine verilmesini sağlamaktır. Özellikle yaz ayrında kombi fazla çalışmadığından, toz, böcek, arılar ve bazen de kuşların yuva yapmak için getirdiği çöp parçacıkları zamanla kombinin bacasından içeri girerek fanın etrafını sararak uygun hava akışını bozmaktadır. Fanın etrafında zamanla tozlanma oluşması da fanın dönme hızını düşürür. Uygun hava gaz karışımını sağlamayan fan, kombinin düzenli çalışasını engeller veya kombi arızaya geçebilir. Fan bloke olursa fanın değişiminin yapılması veya tamir edilmesi gerekebilir.

Keçiören Kombi Servisi Keçiören Kombi Servisi

»    Kombi bakımı yapılmazsa » Kombi Ateşleme Arızası Verebilir.

Kombinin yanma odasında bulunan ateşleme elektrotu ve iyonizasyon çubuğunun üzeri zamanla oksitlenir veya kül atıkları bu parçaların etrafını sarar. Bu parçaların düzenli olarak temizlenmemesi, kombinin ateşleme hatası veya alev arızası vermesine neden olabilir.

»    Kombi bakımını yılda bir defa, kış mevsimine girişlerde kombi yanmaya başlamadan önce uzmanına yaptırılmalıdır.

»    Petek temizliği ve kombi bakımı düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

»   Kombi bakımı düzenli olarak yaptırıldığında kombide dışarından bakıldığından gözükmeyecek, su kaçakları, yerinden çıkmış kablolar bakım esnasında tespit edilebilir ve erken müdahale edilmesine olanak sağlar.

»    Görüldüğü gibi kombi bakımı ihmal edilirse karşınıza bir daha büyük sorunlar çıkabilir ve bu sorunlar kombi bakım bedelinden çok daha yüksektir. Unutmayın kombiden gelen küçük sesler, büyük sorunların habercisidir. Kombi bakımını yılda bir kez uzmanına yaptırın. Bir çok kullanıcının önemsemediği kombi bakımını düzenli olarak yaptırın ki sürekli sorun yaşamayın, hem kombinin ömrü uzun olsun hem de  tasarruf edin ve kombiden en yüksek verimi alın.