Kombi bakımı yapılmazsa ne olur?

Kombiye düzenli olarak bakım yaptırmazsanız kombi istenilen performansla çalışmaz. Bakım yapılmadığı için beklediğiniz sonucu vermeyerek zamanla mekanik sorunlar vermeye başlar. Düşük bir ücretle yaptıracağınız kombi bakımını zamanında yaptırmazsanız, büyük maliyetli arızalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kombi bakımı yapılmazsa ne olur sorusuna cevaben oluşabilecek muhtemel arızaları aşağıda sıraladım, ancak bunların dışında da arızalar oluşabileceğini unutmayın.

Keçiören Kombi Tamir ve Bakım Servisi
Keçiören Kombi Tamir ve Bakım Servisi

»    Kombi bakımı yapılmazsa » Filtre Tıkanabilir.

Peteklerin içerisinde, zamanla kireçlenme, balçık, çamur ve pas gibi maddeler oluşmaya başlar. Bu yoğun kıvamdaki kirli su kombi içerisinde dolaşır. Filtre  kombinin kalbi niteliğindeki devir daim pompasına pas, kir ve atık gitmesini engeller, bu da devir pompasının bloke olmamasını sağlar. Filtrenin tıkanması durumda da devir daim pompası (kombi motoru) zorlanacağından pompa bloke olabilir. Kombi içerisine pislik gitmeyeceğinden kombinin diğer mekanik parçaları olan, eşanjör, üç yollu vana ve kılcal boruların tıkanması engellenmiş olur. Kombi bakımı esnasında filtre mutlaka temizlenmelidir. Filtrenin sürekli temiz olması bu tip arızaların oluşma ihtimalini minimuma indirir.

Tıkanmış Kombi Filtreleri, Kombi Bakımı Keçiören Ankara
Tıkanmış Kombi Filtreleri, Kombi Bakımı Keçiören Ankara

»    Kombi bakımı yapılmazsa » Fan Bloke Olabilir.

Kombi %91 hava ve %9 doğalgaz karışımı ile maksimum verimle çalışır. Kombi içerisinde yanan doğalgazın ortamda oluşturduğu kirli havayı dışarıya atmak ve dışarıdan kombinin ihtiyaç duyduğu kadar temiz havayı kombi içerisine verilmesini sağlamak fanın görevidir. Özellikle yaz ayrında fazla kombi çalışmadığından, toz, böcekler, arılar, bazen de kuşların yuva yapmak için getirdiği çöp parçaları zamanla kombinin bacasından içeri girerek fanın etrafını sarar. Buna ek olarak kombi içerisinde yanan doğalgazın oluşturduğu kül atıkları da eklenince fanın zamanla daha yavaş dönmesine hatta bloke olmasına neden olabilir. Fanın zamanla dönme hızının düşmesi ile uygun hava gaz karışımını oluşmayacağından kombinin gaz tüketimi artar. Fan bloke olursa fanın değişim yapılması veya tamir edilmesi gerekebilir.

Keçiören Kombi Servisi
Keçiören Kombi Servisi

»    Kombi bakımı yapılmazsa » Kombi Ateşleme Arızası Verebilir.

Kombinin yanma odasında bulunan ateşleme elektrotu ve iyonizasyon çubuğunun üzeri zamanla oksitlenir veya kül atıkları bu parçaların etrafını sarar. Bu parçaların düzenli olarak temizlenmemesi, kombinin ateşleme hatası veya alev arızası vermesine neden olabilir.

»    Kombi bakımını yılda bir defa, kış mevsimine girişlerde kombi yanmaya başlamadan önce uzmanına yaptırılmalıdır.

»    Petek temizliği ve kombi bakımı düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

»   Kombi bakımı düzenli olarak yaptırıldığında kombide dışarından bakıldığından gözükmeyecek, su kaçakları, yerinden çıkmış kablolar bakım esnasında tespit edilebilir ve erken müdahale edilmesine olanak sağlar.

»    Görüldüğü gibi kombi bakımı ihmal edilirse karşınıza bir daha büyük sorunlar çıkabilir ve bu sorunlar kombi bakım bedelinden çok daha yüksektir. Unutmayın kombiden gelen küçük sesler, büyük sorunların habercisidir. Kombi bakımını yılda bir kez uzmanına yaptırın. Bir çok kullanıcının önemsemediği kombi bakımını düzenli olarak yaptırın ki sürekli sorun yaşamayın, hem kombinin ömrü uzun olsun hem de  tasarruf edin ve kombiden en yüksek verimi alın.